Themes - Twenty Ten - en to fr translation catalogue (81 entries)

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview, your comment will be visible after it has been approved.
fr: Votre commentaire est en attente de modération. Il s’agit d’un aperçu, votre commentaire sera visible lorsqu’il sera approuvé.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
fr: Une réponse à %s

en: White
fr: Blanc

en: Light Gray
fr: Gris clair

en: Medium Gray
fr: Gris moyen

en: Black
fr: Noir

en: Blue
fr: Bleu

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
fr: Archives par mot-clé&nbsp;: %s

en: Meta
fr: Méta

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre critère de recherche. Veuillez réessayer avec d&rsquo;autres mots-clés.

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
fr: <span class="%1$s">Marqué avec</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
fr: <span class="%1$s">Publié dans</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
fr: apartes

en: % Comments
fr: % commentaires

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: View posts in the Gallery category
fr: Afficher les articles de la catégorie Galerie

en: More Galleries
fr: Toutes les galeries

en: View Galleries
fr: Afficher les galeries

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
fr[0]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photo</a>.
fr[1]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photos</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
fr: galerie

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
fr: Toutes nos excuses, mais aucun résultat n&rsquo;a été trouvé dans l&rsquo;archive demandée. Peut-être qu&rsquo;une recherche vous permettra de trouver un article similaire.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Voir tous les articles de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Edit
fr: Modifier

en: Link to full-size image
fr: Lien vers l&rsquo;image originale

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
fr: La taille originale est de %s pixels

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
fr: <span class="%1$s">Publié le</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
fr: <span class="%1$s">Par</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Return to %s
fr: Revenir à %s

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Vous pouvez la mettre en favoris avec <a href="%3$s" title="Permalien pour %4$s" rel="bookmark">ce permalien</a>.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Ce contenu a été publié dans %1$s. Vous pouvez le mettre en favoris avec <a href="%3$s" title="Permalien pour %4$s" rel="bookmark">ce permalien</a>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
fr: Ce contenu a été publié dans %1$s, avec comme mot(s)-clé(s) %2$s. Vous pouvez le mettre en favoris avec <a href="%3$s" title="Permalien pour %4$s" rel="bookmark">ce permalien</a>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
fr: <span class="%1$s">Publié le</span> %2$s <span class="meta-sep">par</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
fr: 4ème zone de pied de page

en: Third Footer Widget Area
fr: 3ème zone de pied de page

en: Second Footer Widget Area
fr: 2ème zone de pied de page

en: An optional widget area for your site footer.
fr: Une zone de widgets facultative pour le pied de page de votre site.

en: First Footer Widget Area
fr: 1ère zone de pied de page

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
fr: Une zone de widgets facultative, qui s'afiche sous la zone de widget principale de votre barre latérale.

en: Secondary Widget Area
fr: Zone secondaire de widgets

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fr: Ajoutez des widgets ici afin qu'ils apparaissent dans votre barre latérale.

en: Primary Widget Area
fr: Zone principale de widgets

en: Pingback:
fr: Ping&nbsp;:

en: (Edit)
fr: (Modifier)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
fr: %s <span class="says">dit&nbsp;:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
fr: Coucher du soleil

note: translators: Header image description.
en: Path
fr: Chemin

note: translators: Header image description.
en: Inkwell
fr: Encrier

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
fr: Paysage forestier

note: translators: Header image description.
en: Fern
fr: Fougère

note: translators: Header image description.
en: Concave
fr: Mirroir

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
fr: Fleurs de cerisier

note: translators: Header image description.
en: Berries
fr: Framboises

en: Primary Navigation
fr: Navigation principale

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
fr: Plate-forme de publication personnelle à la pointe de la sémantique

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Commentaires plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commentaires plus anciens

note: translators: %1$s: The number of comments. %2$s: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
fr[0]: %1$s réponse à %2$s
fr[1]: %1$s réponses à %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour lire les commentaires.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie&nbsp;: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
fr: A propos %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
fr: Archives de l&rsquo;auteur&nbsp;: %s

en: Blog Archives
fr: Archives du blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
fr: Archives annuelles&nbsp;: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
fr: Archives mensuelles&nbsp;: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
fr: Archives quotidiennes&nbsp;: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
fr: Toutes nos excuses, mais la page que vous demandez est introuvable. Essayez de lancer une recherche.

en: Not Found
fr: Rien de trouvé
